Pietruszka – jak uprawiać?

pietruszka z ogródka

Każdy z nas marzy o pięknym ogródku, z którego może również czerpać korzyści. Dlatego przy domu sadzi się także ogródek warzywny. W takim ogródku można posadzić pietruszkę, buraki, ogórki, cebulę, czy marchewki. Jest bardzo dużo możliwości i odmian warzyw, które można posadzić w ogrodzie. Gdy chcemy mieć zdrowe i dobre warzywa, to warto, jest je nawozić odpowiednimi preparatami. Nawozy do warzyw można kupić w agrocentrum lub w sklepach internetowych. Trzeba także mieć na uwadze to, że do różnych rodzajów warzyw będzie nam potrzebny inny nawóz. Gdy zaczynamy dopiero co przygodę z naszym ogrodnictwem, to dobrze jest wcześniej poczytać o tym, w jakich miejscach można posadzić odpowiednie odmiany.

Bardzo dobrze sprawdza się uprawa pietruszki. Pietruszkę można sadzić zarówno korzenną, jak i naciową. Naciowa pietruszka idealnie nadaje się do przyprawienia zupy, czy położenia na kanapkę. Będziemy mieć pewność, że jest zdrowa i ekologiczna. Dzięki temu, że wiemy, czym nawozimy pietruszkę, to możemy ją bezpiecznie używać. Pietruszka korzeniowa jest bardzo wdzięcznym warzywem, które może także przezimować w naszym ogrodzie. Możemy także przemyśleć uprawę pietruszki na większą skalę, wtedy także będziemy mieć rynek zbytu. Dzięki temu również zarobimy na sprzedaży ekologicznej pietruszki.

Pietruszkę najlepiej jest siać w okresie od końca marca do początku kwietnia. Wszystko jest zależne od tego, jaka jest temperatura na dworze i czy już stopniał śnieg. Dobrze zakorzeniona pietruszka może urosnąć nawet trzydzieści centymetrów. Nać będzie bujna i zdrowa. Warto też wiedzieć, że pietruszkę w gruncie można wysiać także w sierpniu, jak i w październiku. Jest to warzywo, które można siać prawie przez cały rok. Równie dobrze pietruszka utrzyma się w doniczkach, jednak tutaj sam korzeń nie będzie tak duży, jak w gruncie. Naciową pietruszkę można już zbierać po trzech lub czterech tygodniach od zasiania. Jest to bardzo krótki termin oczekiwania w porównaniu z innymi warzywami.

Pietruszka to samo zdrowie, więc dobrze, jest ją mieć w swoim przydomowym ogrodzie, czy nawet w doniczce na balkonie. Pietruszka jest odporna na mrozy i śnieg, więc nie trzeba jej przykrywać żadną włókniną. Nie jest także rośliną, która wymaga szczególnego poświęcenia jej uwagi. Gdy chcemy, by pietruszka była ładna i bujna należy przycinać gałązki tuż przy ziemi, wtedy także będzie wyżej rosła. Natkę pietruszki można także zamrozić lub ususzyć dzięki, temu o każdej porze roku możemy dodać ją do naszego obiadu, czy kanapki.